بنیان‌گذار یکی از شرکت‌های فعال در زمینه ارزهای دیجیتال افراد را ترغیب به سرمایه‌گذاری در یک پروژه غیر واقعی می‌کرده و از این راه حدود ۲۵ میلیون دلار کلاه برداری کرده است.

به گزارش نووانا به نقل از سایت خبری بلومبرگ، بنیان‌گذار یکی از شرکت‌های فعال در زمینه ارزهای دیجیتال پس از اعترا ف به اینکه افراد را ترغیب به سرمایه‌گذاری در یک پروژه غیر واقعی می‌کرده و از این راه حدود ۲۵ میلیون دلار کلاه برداری کرده، به یک سال زندان محکوم شد. در این میان برخی افراد مشهور نیز برای این پروژه تبلیغ می‌کردند.

رابرت فراکاس ۳۴ ساله بنیان گذار بنیان‌گذار شرکت Centra Tech به همراه دو تن از همکاران سابقش در یک شرکت اجاره خودرو‌های لوکس، روز سه شنبه توسط قاضی محلی، در منهتن محکوم شدند. همچنین همکاران وی نیز به دست داشتن در طرح این نقشه اعتراف کردند.

بنا بر اظهار دادستان محلی، این افراد در سال ۲۰۱۸ با این ادعا که کارت نقدی را توسعه داده‌اند که می‌توان با آن از طریق ارز دیجیتال خرید و فروش کرد و طرف قرارداد با ویزا و مسترکارت می‌باشد، سرمایه‌گذاران را ترغیب به سرمایه‌گذاری در عرضه اولیه نوعی ارز دیجیتال با نام Centra tokens  یا CTR tokens کردند.

آنها همچنین ادعا می‌کردند که مدیر اجرایی این شرکت فردی تحصیل کرده با مدرک دانشگاه هاروارد و ۲۰ سال سابقه کاری در این زمینه می‌باشد. همچنین مدعی بودند Centra Tech سالها همکاری با شرکت هایی چون مسترکارت و ویزا ر داشته و  اجازه فعالیت در بیش از ۳۸ ایالت را دارند. این افراد سرمایه‌گذاران خود را با استفاده از رسانه های اجتماعی و حمایت افراد مشهور در این شبکه‌ها جذب می‌کردند که بعدها مشخص شد این چهره‌های شناخته شده بابت فعالیت خود کمیسیون دریافت می‌کردند.

مترجم : کارشناس حوزه فناوری محمد مهدی مستوفی

منبع : https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-12-15/crypto-firm-co-founder-gets-year-in-prison-over-debit-card-scam