عملکرد ضعیف طلا در مقابل نرخ واقعی آن و دلار، برای برخی سرمایه‌گذاران این نگرانی را ایجاد کرده که بیت‌کوین به عنوان یک سرمایه‌گذاری امن جایگزین این فلز گرانبها شده است.

به گزارش نووانا به نقل از سایت خبری بلومبرگ، بنا به گفته شرکت Goldman Sachs Group Inc طلا و بیت‌کوین می‌توانند همزیستی کنند. آن‌ها بیان داشتند اگرچه بزرگترین ارز دیجیتال یعنی بیت‌کوین تقاضا برای طلا را به سمت خود جلب کرده است اما فلزات گرانبها همچنان جایگاه خود را حفظ خواهند کرد.

براساس یادداشت منتشره بانک Goldman Sachs، عملکرد ضعیف طلا در مقابل نرخ واقعی آن و دلار، برای برخی سرمایه‌گذاران این نگرانی را ایجاد کرده که بیت‌کوین به عنوان یک سرمایه‌گذاری امن جایگزین این فلز گرانبها شده است. این بانک همچنین اشاره می‌کند با اینکه جایگزین‌هایی وجود دارد، ما این افزایش مححبوبیت بیتکوین را به عنوان یک خطر برای جایگاه طلا به عنوان یک سرمایه‌گذاری با ثبات  و امن، نمی‌دانیم.

در ماه جاری بیتکوین افزایش قیمت چشمگیری داشته. این مقدار روز چهارشنبه از مرز ۲۰،۰۰۰ دلار عبور کرد و به بهای هر سکه معادل ۲۳،۰۰۰ دلا در روز پنجشنبه رسید. افزایش قیمت بیتکوین این بحث را به وجود می‌اورد که آیا این ارز دیجیتال در مسیر طلا قرار می‌گیرد یا خیر. همچنین در این میان شرکت JPMorgan Chase & Co به این موضوع اشاره می‌کند که افزایش قیمت ارزهای دیجیتال در حال رسیدن به شمش طلاست.

به گفته شرکت Goldman، موسسات و سرمایه‌گذاران عمده به خاطر شفاف نبودن ماهیت و قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال از سرمایه‌گذاری در آن اجتناب می‌کنند. این درحالی است که خرده سرمایه گذاران باعث شده‌اند تا بیتکوین تبدیل به یک دارایی با ریسک بالا شود. همچنین آن‌ها براین باورند که شواهدی مبنی بر اینکه بیتکوین در حال گرفتن جایگاه بازار طلا باشد، وجود ندارد و این دو می‌توانند همزیستی داشته باشند.

بیتکوین در سال جاری بیشتر از سه برابر افزایش ارزش پیدا کرده این درحالیست که طلا در ماه آگوست بازعبور از مرز ۲۰۷۵ دلار به ازای هر اونس، فقط ۲۴٪ افزایش ارزش داشته. آقای اسکات مینرد از موسسه سرمایه‌گذاری گوگنهایم براین باور است که با توجه به کمبود بیتکوین و چاپ بی‌رویه پول توسط خزانه داری آمریکا، ارزش این ارز دیجیتال باید ۴۰۰،۰۰۰ دلار باشد.

مترجم: کارشناس حوزه فناوری محمد مهدی مستوفی

منبع : https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-12-18/goldman-says-bitcoin-s-rising-popularity-doesn-t-endanger-gold?srnd=premium-europe