آیا تا کنون به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال اندیشیده‌اید؟ برخی نکات کلیدی و مهمی وجود دارند که قبل از سرمایه‌گذاری باید آنها را بدانید.

این بسیار مهم است که قبل از خرید ارز دیجیتال در مورد آن تحقیق کنید. بیتکوین در دهه گذشته چندین موج افزایش قیمت را پشت سر گذاشته اما نکته قابل توجه این است که شما نباید چشم بسته به آن به عنوان سرمایه‌گذاری سودآور نگاه کنید. قبل از خرید بیتکوین چندین موضوع مهم را باید همیشه در ذهن داشته باشید که در ادامه به هفت مورد آن اشاره خواهیم کرد.

۱ – تحقیق کردن :

آیا تا کنون به روند رشد قیمت بیتکوین دقت کرده‌اید؟ مهم است بدانید قبل از اینکه تصمیم بگیرید در بیتکوین سرمایه‌گذاری کنید، باید حتما در مورد آن تحقیق و بررسی کنید این کار در سرمایه‌گذاری بسیار حیاتی است. بیتکوین فقط یک ارز دیجیتال است پس فقط لازم است تا چشم‌اندازهایی که در مورد تحول قیمت آن وجود دارد مطالعه کنید و همچنین ضروری تمام ارزهای دیجیتال مورد معامله در چرخه را بررسی کنید. برای این کار گزارش‌های منتشره دولتی و اخبار و گزارش‌ شرکت های معتبر فعال در این حوزه را مطالعه کنید.

۲ – پیدا کردن ارز مناسب برای سرمایه‌گذاری :

ارزهای دیجیتالی مانند بیتکوین به طور معمول در بسیاری از صرافی‌های دیجیتال وجود دارند اما مهم این است که بیتکوین را از صرافی‌های معتبر و قابل اعتماد خریداری کنید. به طور ایده‌آل در بحث سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال، تعداد زیادی صرافی وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها خریداری کنید. اما نکته کلیدی این است که در معامله ارز دیجیتال باید این اطمینان وجود داشته باشد که ارز را به نرخ مناسب و منصفانه‌ای خریداری کرده باشید پس برای جلوگیری از ضرر و زیان، سعی کنید صرافی‌های معتبر را بشناسید و از آن‌ها خریداری کنید.

۳ – مشخص کردن مقدار بودجه برای سرمایه‌گذاری :

نکته مهم دیگر که باید درنظر بگیرید، حداکثر پولیست که می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید. در مورد بودجه‌ای که برای سرمایه‌گذاری در این حوزه درنظر گرفته‌اید باید دقت داشته باشید زیرا احتمال زیادی وجود دارد که قیمت ارز دیجیتال در آینده سقوط کند. بنابراین توجه به بودجه سرمایه‌گذاری بسیار اهمیت دارد. لازم است بدانید که بیتکوین به طور مشخص مانند دیگر ارزها به راحتی نقد پذیر نیست بنابراین شما نمی‌تونید آن را آزادانه خرج کنید.

 

۴ – نامتمرکز بودن بیت‌کوین :

یک موضوع مهم دیگر که قبل از سرمایه‌گذااری باید بدانید این است که بیتکوین یک ارز نامتمرکز است. از مزایای این ارز دیجتال این است که در اختیار هیچ دولت یا مقام قانونی نیست و همچنین نمی‌توانند ارزش آن را کم کنند. از طرفی دیگر یکی از معایب نامتمرکز بودن این است که توسط دولت پشتیبانی نمی‌شود بنابراین بسیار ملتهب و در معرض نوسانات شدید است.

۵ – انتخاب‌های محدود پیش‌ رو :

اگر شما بیتکوین دارید و می‌خواهید آن را در حوزه‌های دیگر سرمایه‌گذاری کنید باید بدانید که انخاب هایتان محدود است. سازمان‌ها و نهادهای دولتی مکررا درخواست‌های سرمایه‌گذاری از طریق بیتکوین را رد می‌کنند بنابراین اگر به دنبال چنین سرمایه‌گذاری‌هایی هستید، گزینه‌های مناسب زیادی پیش رویتان نیست و گرفتن چنین تصمیمی چندان ایده خوبی به‌نظر نمی‌آید.

۶ – نوسان داشتن بازار ارزهای دیجیتال :

در سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت، نوسان شدید قیمت در بازار، اتفاق خوشایندی نیست. یکی از دلایلی که بسیاری از افراد تمایل دارند تا از بازار ارزهای دیجیتال دوری کنند این است که ارزش چنین ارزهایی در حال نوسانات شدید است. برای مثال بیتکوین در سال ۲۰۰۸ به وجود آمد اما در سال ۲۰۱۷ بود که ارزش آن به شدت بالا رفت.

در پایان سال ۲۰۱۷، بیتکوین در بازار خرده فروشی به ازای هر واحد معادل ۲۰،۰۰۰ دلار معامله می‌شد. بسیاری از افراد که از قبل از این افزایش ناگهانی بیتکوین را به قیمت‌های بسیار پایین خریداری کرده بودند، پس از به وجود آمدن این حباب قیمت میلیونر شدند. اما مدتی بعد این حباب ایجاد شده در قیمت بیتکوین در طول چند سال شکسته شد و حتی قیمت آن تا ۴۰۰۰ دلار هم پایین آمد. این افزایش و سپس افت قیمت شدید نشاندهنده این است که ارزهای دیجیتال مانند بیتکوین دچار نوسانات بسیار می‌شوند بنابراین باید به طور دقیق از شرایط بازار و ارزی که می‌خواهید پولتان را در آن سرمایه‌گذاری کنید آگاهی داشته باشید.

۷ – ناشناس بودن معامله‌ها :

شما به راحتی بدون هیچ زحمتی می‌توانید به صورت آنلاین بیتکوین را از طریق کیف پول‌های دیجیتال خرید و فروش و یا منتقل کنید و باید بدانید که این نقل و انتقال فقط از طریق شناسه TRX ID قابل ردگیری است و کسی نمی‌داند که چه کسی پول را فرستاده و چه کسی دریافت کرده و به همین خاطر است که شما باید حتما بدانید بیتکوین‌هایتان را کجا نگهداری می‌کنید و از مطمئن بود کیف پول دیجیتاتان اطمینان حاصل کنید.

مترجم : کارشناس حوزه فناوری محمد مهدی مستوفی
منبع : https://www.finance-monthly.com/2020/12/seven-important-things-to-know-before-you-buy-bitcoin/