به گزارش نوانا، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ و نقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از آغاز پرواز تاکسی‌های پرنده در کشور خبر داد. منوچهر منطقی در مورد اولین پرواز تاکسی‌های پرنده در کشور گفت: در حال حاضر برنامه داریم تا از تاکسی‌های پرنده در مناطق کم تردد استفاده کنیم.

وی ادامه داد: طرح تاکسی‌های پرنده در ایران با هواپیماهایی با ظرفیت 4 تا 19 نفر آغاز می‌شود. در این طرح پرواز به همه فرودگاه‌های کم تردد کشور فعال می‌شود. اگر بتوانیم این طرح را در استان‌های کم ‌برخوردار نیز اجرا کنیم، به رونق اقتصادی این مناطق کمک فراوانی می‌شود.

منوچهر منطقی ادامه داد: مرحله اول این طرح در دو فاز اجرایی می‌شود، ابتدا در ماه جاری و سپس در بهمن آغاز خواهد شد. در حال حاضر طرح تاکسی‌های پرنده ایران با مشکلاتی مواجه است، به طور مثال سوخت این هواپیماها از خارج از کشور تامین می‌شود، اگر بتوانیم سوخت هواپیما را در داخل تولید کنیم، کمک فراوانی به توجیه اقتصادی این طرح خواهد شد.

وی تاکید کرد: تولید سوخت این هواپیماها در ایران به سرعت پیشرفت و توسعه طرح تاکسی‌های پرنده کمک می‌کند. البته در حال حاضر موانع دیگری مانند تشریفات فرودگاهی وجود دارد که با حذف آن، سرعت خدمت ‌رسانی افزایش پیدا می‌کند.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ و نقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد: این طرح مربوط به قبل از انقلاب است که اجرایی شدن آن به دلایل مختلفی به تعویق افتاد. ما در ستاد، این طرح را با جدیت پیگیری کردیم و توانستیم به مرحله اجرا برسانیم.