آموزش به طور فزاینده ای در حال تبدیل شدن به یک تکنولوژی پیشرفته است وتمام اتفاقاتی که در دنیای تکنولوژی رخ می دهد، مستقیما روی سیستم های آموزش و یادگیری تاثیر می گذارد و تکنولوژی‌های آموزشی پیشرفته در حال تغییر کل رویکرد آموزش سنتی است.

به گزارش نووانا؛ آموزش به طور فزاینده‌ای در حال تبدیل شدن به یک تکنولوژی پیشرفته است. تمام اتفاقاتی که در دنیای تکنولوژی رخ می‌دهد، مستقیما روی سیستم های آموزش و یادگیری تاثیر می گذارد. این اتفاق چگونه می افتد؟ اینکه چگونه معلم ها، دانش پذیر ها و سیستم های آموزش و پرورش با این فناوری ها همگام می شوند، یک نگرانی بزرگ است. در اینجا می خواهیم 6 تکنولوژی برتر در صنعت آموزش را معرفی کنیم.

یک – تجربه های یادگیری سفارشی

روش ها و تجارب یادگیری هرگز نباید برای همه یکسان باشد، اما سیستم های آموزش سنتی بستر و شرایط اجرای تجربه یادگیری سفارشی را ندارند، چرا که محدودیت های زیادی دارند. به لطف فناوری آموزش مدرن، قادر خواهیم بود روش ها و تجربیات آموزش با قابلیت سفارشی سازی را در زیرساخت های خود آغاز کنیم. با وجود ابزارهای تکنولوژیکی و رابط های مدرن، اکنون می توان بر اساس نیاز، اولویت و در دسترس بودن آن ها، به سراغ طراحی دوره های آموزشی مدرن رفت.
به جای یک رویکرد یکسان که برای همه افراد یک کلاس استفاده شود، توسعه اپلیکیشن های آموزش موبایلی راه جدیدی برای یادگیریِ نیاز-محور می باشد. به عنوان مثال، یک جراح جوان اکنون می تواند در طول عمل از طریق یک اپلیکیشن موبایلی به دنبال یک روش مهم بگردد.

 

دو – محاسبات ابری

محاسبات ابری بیش از هر تکنولوژی دیگری، درهای جدیدی را به روی تکنولوژی آموزشی باز کرده است. ایجاد امکان دسترسی از هر مکان و هر زمانی به اطلاعاتی که روی سرورهای ابری ذخیره شده اند، دسترسی به برنامه های درسی و آموزش آنلاین را از هر دستگاه و هرجایی و آموزش از راه دور را فراهم کرده است. دانش آموزان شما می توانند به صورت آنلاین کتاب ها را بخوانند و تنها از طریق یک ابزار ارتباطی مانند گوشی تلفن خودتان در مورد تکالیف خود با سایر دانش آموزان و معلم ها و در هر زمانی بحث و همکاری کنند. برنامه های آموزش مجازی مبتنی بر ابر علاوه بر سهولت دسترسی و همکاری، مشکل ذخیره اطلاعات را نیز حل می کند.

سه – ابزارهای تبدیل گفتار به متن

اکثریت قریب اتفاق دستگاه ها و سیست عامل های کنونی اکنون برنامه های دستیار مجازی هستند مانند Siri اپل. چنین دستیاران هوشمندی که به دستورات صوتی پاسخ می دهند، آموزش و یادگیری را ساده تر می کنند. علاوه بر این، ویژگی گفتار به متن که در بیشتر دستگاه ها وجود دارد، یادداشت برداری و نوشتن را بسیار ساده تر و سریع تر می کند.
چهار – تجربه های یادگیری مبتنی بر واقعیت مجازی و واقعیت افزوده
واقعیت مجازی و واقعیت افزوده بزرگ ترین و هیجان انگیز ترین نکته و ابتکار در حوزه آموزش الکترونیکی است. به لطف تکنولوژی آموزشی واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، در واقع می توان یک تجربه یادگیری همه جانبه رو بدون نیاز به تلاش زیادی ایجاد کرد. اگر می خواهید درباره اجسام فضایی آموزش دهید، کافیست یک فیلم سه بعدی بسازید و آن را با یک عینک واقعیت مجازی به دانش پذیران خود نمایش دهید و آن ها را وارد فضا کنید به گونه ای که انگار واقعا به فضا رفته اند و در میان ستاره ها و اجسام فضای گشت و گذار می کنند. می توانید برای آن صدای پس زمینه هم اعمال کنید تا طبیعی تر باشد. به طور مشابه،استفاده از این فناوری های آموزشی در عمل جراحی، به دانش جویان پزشکی این امکان را می دهد تا از طریق یک تجریه همه جانبه تر یاد بگیرند

پنج – پرینتر سه بعدی

یادگیری و آموزش بر مبنای ساخت اشیا، قدمت دور و درازی در تاریخ آموزش دارد و به لطف فناوری پرینتر سه بعدی پر رنگ تر شده است. چاپ سه بعدی که با عنوان پروتوتایپینگ یا نمونه سازی اولیه نیز شناخته می شود، به دانش آموزان اجازه می دهد تا با یک تجریه فیزیکی و ملموس تر یاد بگیرند. به لطف چاپگر های سه بعدی، یک دانش آموز می تواند به راحتی ایده خود را به صورت یک شی واقعی شکل دهد. دانش آموزان با چاپ سه بعدی می توانند به تخیل خود رنگ واقعیت دهند. در موسسات آموزشی، چاپگر های سه بعدی به دانش جویان کمک می کند تا ایده های خلاقانه خود را بیان و پیاده کنند و تجربه های بی نظیری کسب کنند. در ادامه چند مورد از جذاب ترین موارد استفاده از چاپگر های سه بعدی در آموزش را بیان خواهیم کرد.
پرینتر سه بعدی در کلاس ریاضی
در کلاس ها و آموزش های ریاضی می توان با کمک تکنولوژی پرینتر سه بعدی، اشیا و اشکالی را که در درک راحت تر و بهتر توابع ریاضی کمک می کنند، چاپ کرد. روش های کار با پرینتر سه بعدی به معلم ها و دانش آموزان در ایجاد نسخه های واقعی و قابل لمس چیزهای مختلف که می توانند به صورت معادلات ریاضی یا توابع جبری و مثلثاتی تعریف شود را تقویت می کنند.

چاپ گر سه بعدی در کلاس جغرافیا

توسط چاپگر های سه بعدی آموزشی می توان توپوگرافی جمعیتی یا نقشه های گستره کشورها ایجاد کرد، که این فناوری آموزشی می تواند مسیر جدیدی را برای یادگیری آسان تر علم جغرافیا ارائه دهد.

پرینتر سه بعدی برای یادگیری معماری

برای یادگیری دانش معماری چه چیزی می توانست بهتر از پرینتر سه بعدی آموزشی باشد؟ دانش پذیر های معماری می توانند به راحتی طرح های آزمایشی و مدل های آزمایشی خود را که توسط نرم افزار های مدل سازی طراحی می کنند در پرینتر سه بعدی اجرا کنند و نتیجه ملموس طراحی خود را مشاهده و بررسی کنند. چاپگر سه بعدی آموزشی به دانشجویان معماری اجازه می دهد ایده های خود را سریع تر تحقق بخشند و از این نظر بسیار کمک کننده هستند چرا که ساخت ماکت به صورت دستی بسیار زمان بر و دشوار تر است.

پرینتر سه بعدی در درس شیمی

دانش آموزان با کمک چاپگر های سه بعدی خواهند توانست مدل های سه بعدی، از مولکول ها را بسازند. همچنین می توانند سلول ها، ویروس ها، اعضای بدن و سایر مصنوعات زیستی مهم را توسط پرینتر سه بعدی آموزشی را ایجاد کنند. تکنولوژی تولید افزایشی، امکان شناخت راحت تر و قابل لمس یک فرایند یا نحوة کار آن را به دانش آموزان می دهد.

شش – یادگیری آنالیتیکس

به لطف سرعت بالای نفوذ تکنولوژی های پیشرفته در سیستم آموزشی، به طور فزاینده ای از داده ها و اطلاعات صنعت آموزش و یادگیری برای اتخاذ تصمیم های درست تر و آسان تر کردن مراحل تصمیم گیری استفاده می شوند. وجود حجم عظیمی از اطلاعات و داده های مربوط به آموزش، باعث ایجاد آنالیتکیس آموزشی شدند، و این مسئله بسیار مهم است چرا که ارزیابی و سنجش مشارکت دانش آموزان با هدف بررسی نتیجه و خروجی آموزش ها بسیار مهم است. در آینده نزدیک شاهد خواهیم بود که آنالیتیکس آموزشی به معلم ها و مربی ها در مورد موضوع خاصی هشدار یا تذکر می دهند، مهلت تحویل تکلیف یا میزان پیشرفت دانش آموزان را به آن ها یادآوری می کنند. تحلیل و آنالیتیکس آموزشی بیش از هر چیز دیگری، درگیری دانش پذیری نسبت به آموزش و مباحث دوره را افزایش خواهد داد.

سخن آخر

این 6 رویکرد تکنولوژی آموزشی پیشرفته، کل رویکرد آموزش سنتی را تغییر داده است. به عبارت ساده، تکنولوژی آموزشی روش جدید و پیشرفته ای از تعامل در طی فرآیند آموزش و یادگیری را فراهم کرده است. یادمان باشد که تکنولوژی تاثیر عمیقی روی فرزندان و جوانان امروزی دارد.