به گزارش نووانا، از زندگی فردی گرفته تا حیات سازمانی، همه ما گاهی با مسائلی روبه شده ایم که برای حل آن نیازمند تجارب دیگران بودیم. حتی گاهی در حل مسائل تکراری نیز به مشکل برخوردیم، چراکه تجارب موفقیت آمیز دیروزمان را از یاد برده بودیم. اما واضح این است که همه در سطح فردی و سازمانی خواهان پیشرفتیم و فرصتی برای اتلاف نداریم.پس باید همراه با ثبت تجارب خود از تجربیات مستند دیگران نیز بهره مند شویم. یکی از بهترین ابزار‌هایی که ما را در رسیدن به این مهم یاری می رساند پادکست است که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

 

تجربه نگاری

به طورکلی به ثبت تجربیات زندگی و اتفاقات موجود در آن تجربه نگاری می گویند.اتفاقات، مسائل، چالش ها، موفقیت ها و یا حتی شکست های زندگی را می توانیم با مستندسازی برای خودمان و دیگران قابل رجوع و استفاده کنیم.

پادکست

یکی از موثرترین قالب‌های تولید محتوای تجربه نگاری پادکست است. پادکست نوعی از آموزش الکترونیکی و بسیار شبیه رادیو است، با این تفاوت که در پادکست مخاطبان ما خودشان محتوای مورد علاقه شان را انتخاب می‌کنند و محتوا به صورت آفلاین هم در دسترس قرار دارد. پادکست‌ها دارای پتانسیل ذاتی برای به اشتراک گذاشتن تجربیات اند. همچنین در ایام کرونا گزینه های مناسبی برای بهره گیری و به اشتراک گذاری و یا حتی تولید محوای آموزشی به شمار می‌آیند.
پادکست ها به دو صورت صوتی و ویدئوییتولید می شوند.که به صورت دیجیتالی محتوای آن ها را ضبط می کنیم و در بستر وب قرار می دهیم.
ویژگی های منحصر به فرد پادکست
1.توسعه محیط های یادگیری
2.دسترسی به محتوای آموزشی در هر زمان و مکان
3.افزایش تعامل بین محتوا و کاربر
4.افزایش انگیزه مخاطب نسبت به مطلب
5.کارامدی بالا در آموزش از راه دور

نکات مهم در تولید پادکستت

1.برنامه ریزی شامل:
-تعیین نمای کلی برنامه(محورکلی)
-انتخاب موضوع جزئی
-و برنامه ریزی روایی به معنی تعیین شروع و پایان داستان حتی واکنش مخاطب و..
2.تولید پادکست شامل:
-تمرین ضبط صدا
-تمرین تولید پادکست به صورت مصاحبه
-چک لیست انتخاب ضبط درست
3.پادکست بشنویم.
4.تولید پادکست فقط برای ضبط صدای خودمان نیست، به طور مثال می توانیم در موضوع زیست شناسی صدای پرندگان را ضبط کنیم .
5.یک میزبان برای تولید و انتشار پادکست خودمان انتخاب کنیم، به طور مثال:شرکت هایی مثل نام نیک و شنوتو از پادکست های تولیدی حمایت می کنند.

زهرا کریمیان کارشناس آکادمیا