‎مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران در پنجاه و نهمین نشست نقد و اندیشه که با محوریت حکمرانی در فضای مجازی برگزار شد، بر نقش مدیریت داده‌محور در حکمروایی هوشمند و مشارکتی تاکید کرد.

به گزارش نووانا به نقل از روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، در این نشست دکتر محمد فرجود، مدیرعامل سازمان و مهندس رضا باقری اصل، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات در خصوص موضوع حکمرانی در فضای مجازی از منظر دولت الکترونیک  گفتگو کردند.

‎فرجود در ابتدا با اشاره به وظایف و ماموریت‌های سازمان فاوای شهرداری در حوزه ict و هوشمندسازی، در موضوع حکمروایی فضای مجازی، نقش دولت و نهادهای عمومی مثل شهرداری را از ابعاد مختلف قابل بررسی دانست و گفت: دولت یا نهادهای عمومی که دارای ساختارهای بزرگ هستند و با مردم و کسب و کارها ارتباط دارند تا زمانی که خود متحول نشده باشند و به اندازه کافی نوآوری در آنها رسوخ نکرده باشد نمی‌توانند محصول یا خدمات خوبی ارائه دهند.

‎او ادامه داد: نقش بعدی این نهادها، سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری است که در واقع می‌توان گفت نوآوری و تحول در این بخش رسوخ زیادی نکرده است و در تسهیل نواوری اهمیت زیادی دارد.

‎نقش توانمندساز، دیگر نقشی بود که مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری به آن اشاره کرد و گفت: نهادهای دولتی و عمومی نقش توانمندساز و هماهنگ‌کننده هم دارند. بدین ترتیب می‌توانند بازیگران مختلف و کسب و کارهای گوناگون را به یکدیگر متصل کنند، موجب تبادل داده‌ای شوند و تسهیل فعالیت بخش خصوصی را انجام دهند.

‎دبیر شورای راهبردی تهران هوشمند سپس با اشاره به آمادگی بالای جامعه برای پذیرش فناوری‌ها در کشور گفت: وقتی چنین آمادگی در مردم وجود دارد به این معناست که طبیعتا در این حوزه انتظارات بالایی هم وجود دارد. بنابراین استانداردهای سرویس‌دهی پرتال‌ها و سامانه‌های دولتی و خصوصی را با هم مقایسه می‌کنند. راه‌حل بالا بردن این استانداردها برای سرویس‌دهی استفاده از افراد متخصص و توانمند است و مشارکت ذی‌نفعان مختلف بسیار ثمربخش خواهد بود. ما هم در شهرداری تهران برای انجام پروژه‌های محله‌ای سعی داریم تصمیم‌گیری را در این سطح با رویکرد محله‌محوری انجام دهیم و از مشارکت مردم بهره ببریم.

‎فرجود در پایان، با تاکید بر اهمیت مدیریت داده‌محور در حکمروایی هوشمند و مشارکتی، کلید مشارکت را ایجاد اعتماد و شفافیت دانست و افزود: کلید جلب مشارکت بالاتر، ایجاد اعتماد است و برای برقراری اعتماد، بهترین راه ایجاد شفافیت است. پس از آغاز این کار، پیشرف در مراحل بلوغ شفافیت نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. شفافیت داده‌ای، شفافیت در فرایندها و ضوابط و در ادامه ایجاد اعتماد و شکل گیری مشارکت، همه به یکدیگر مرتبط و متصل هستند.

‎رضا باقری اصل نیز در این نشست با تاکید بر نقش هماهنگ‌کننده شورای اجرایی فناوری اطلاعات گفت: ایجاد هماهنگی و اتصال بخش‌های مختلف برای تبادل داده موجب ایجاد اعتماد میان آنها می‌شود. آنچه در روند نوآوری اهمیت دارد این است که دگردیسی و انقلاب واقعی باید در فرایندها و ساختارهای کلان اتفاق افتد. متاسفانه این مسئله در سیاستگذاری‌های نظام اداری هنوز به طور کامل رخ نداده است.

‎دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات در پایان با تاکید بر اهمیت تبادل داده‌ای میان دستگاه‌های مختلف این مهم را در راستای خواست مقامات و سیاست‌های کلی نظام دانست و اظهار امیدواری کرد روند رو به توسعه این تبادل‌ها ادامه داشته باشند.