محققان دانشگاه موناش اولین هیدروژل نانو سلولزی مبتنی بر گیاهان فعال زیستی را برای حمایت از رشد ارگانوئیدها و کمک به کاهش قابل توجه هزینه‌های مطالعات مربوط به سرطان و COVID-19 در جهان ایجاد کردند.

به گزارش نووانا، محققان دانشگاه موناش اولین هیدروژل نانو سلولزی مبتنی بر گیاهان فعال زیستی را برای پشتیبانی از رشد ارگانوئیدها برای کاربردهای پزشکی ساخته اند. این شامل توسعه و درمان سرطان است.

این کشف توسط محققان انستیتوی پردازش Bioresource استرالی ، دپارتمان مهندسی شیمی دانشگاه موناش و موسسه کشف پزشکی Monash Biomedicine انجام ‌شده‌است.

کشف ارگانوئیدها ارزان، سریع تر و اخلاقی تر(به دلیل استفده نکردن از حیوانات ) است. هیدروژل همچنین می‎تواند غربالگری دارو و مدل‌سازی بیماری برای بیماری‎های عفونی مانند COVID-19 ، بیماری‌های متابولیک مانند چاقی و دیابت و سرطان را بهبود بخشد.

این یافته‎ها، در Advanced Science منتشر شده‌است، به عنوان یافته‌ای امیدوار کننده برای رشد ارگانوئیدها برای آزمایش‌های ضروری که در آزمایشگاه انجام می‌شوند در سراسر جهان ظاهر می شود. با آزمایش‎های دیگر، این هیدروژل می‎تواند در کمتر از 12 ماه در دسترس محققان و متخصصان بهداشت در سراسر جهان قرار گیرد.
ژل‎های نانوسلولزی برای هر 10 میلی لیتر استفاده شده فقط چند سنت قیمت دارند، در حالی که برای استاندارد طلای فعلی 600 دلار یا بیشتر باید پرداخت شود.
مهمتر از همه ژل‎های نانوسلولزی کاملاً گیاهی هستند و از برداشت اندام‌های حیوانی بیومولکول‎های ناشناخته برای هرگونه آزمایش پزشکی پیشرفته جلوگیری می‎کنند.

پروفسور گارنیر، مدیر BioPRIA ، گفت: “ارگانوئیدها یک مدل قوی برای برنامه‎های کلیدی در پزشکی، از جمله غربالگری دارو و مدل سازی بیماری ارائه می‌دهند. اما رویکردهای فعلی همچنان گران، بیوشیمیایی متغیر و تعریف نشده باقی می‌مانند.”

“اینها موانع عمده‎ای برای مطالعات بنیادی تحقیقاتی و استفاده از ارگانوئیدها هستند. برای کاهش شدید هزینه‎ها و رفع غیرقابل اطمینان بودن مولکول‎های زیستی ناشناخته، به ماتریس‌های جایگزین که بتوانند سیستم‎های ارگانوئید را حفظ کنند، لازم داریم.
“از آنجا که هیدروژل نانو سلولز عاری از مواد حیوانی است، ترکیب آن کاملاً قابل کنترل و قابل تولید است – برخلاف پیشرفت فعلی – و کاملاً با شرایط بدن انسان مطابق است.”

ارگانید چیست؟

ارگانوئیدها نسخه‎های سه بعدی، کوچک شده و ساده ارگان‎هایی هستند که در شرایط آزمایشگاهی تولید می‏شوند و می‏توانند رفتارها و عملکردهای اندام‏های تکامل یافته را تکرار کنند.

ارگانوئیدها که معمولاً به عنوان “اندام های درون ظرف” یا “مینی اندام ها” شناخته می‎شوند، ابزاری عالی برای مطالعه فرایندهای اساسی بیولوژیکی هستند. از طریق ارگانوئیدها، ما می‎توانیم نحوه تعامل سلول‎ها در اندام، نحوه تأثیر بیماری‎ها بر آن‎ها و اثرات داروها در کاهش بیماری را متوجه شویم.

“ژل نانو سلولز مهندسی شده یک گزینه پایدار برای رشد آلیاژها است و به کاهش هزینه‏های مطالعات مربوط به بیماری‎های جهانی، به ویژه در کشورهای در حال توسعه کمک می‎کند.”

مترجم- سهیلا نجمی