شرکت JD.com Inc. دومین مرکز خرید بزرگ مجازی چین، قرار است در آینده اولین فروشگاه آنلاینی باشد که از واحد یوان دیجیتال (digital yuan)، رمز ارز پشتیبانی شده توسط بانک مرکزی چین، استفاده می‌کند.

به گزارش نووانا به نقل از سایت خبری بلومبرگ، کمپانی JD Digits، شرکت بزرگ فعال در حوزه تجارت الکترونیک مرتبط با  فناوری‌های مالی، در حساب کاربری خود در WeChat اعلام کرد این ماه نسخه اولیه یک برنامه را اجرا خواهد کرد که در آن مشتریان قادر خواهند بود تا اقلامی را با استفاده از یوان دیجیتال خریداری کنند. قرار است در یازدهم ماه دسامبر حدود ۱۰۰،۰۰۰ کوپن پول دیجیتال جمعا به ارزش ۲۰ میلیون یوان برای شهروندان شهر سوژو واقع در استان شرقی جینگزو، صادر شود.

به گفته آقای یی گانگ، ریئیس بانک مرکزی چین، از اوایل ماه گذشته تا کنون یوان‌های دیجیتال مورد استفاده قرار گرفته در چهار میلیون تراکنش انجام شده، جمعا ارزشی معادل ۲ میلیارد یوان (306 میلیون دلار آمریکا) دارند. در ماه آوریل بانک مرکزی چین آزمایش‌هایی را برای رنمینبی (واحد رسمی پول کشور چین) آنلاین، در برخی شهرها برای تقویت وضعیتش به عنوان یک ارز جهانی و کمک به کنترل اقتصاد محلی که با سرعت در حال دیجیتال شدن است، شروع کرده است.

در ماه اکتبر طی بازدید رئیس جمهور چین آقای شی جینگ پین از شهرهای ساحل جنوبی، دولت محلی شهر شنژن معادل ۱۰ میلیون یوان ارز دیجیتال در اختیار هزاران نفر از شهروندانش قرار داد.

بنا بر اظهار یک مقام رسمی JD Digits، این شرکت قصد دارد تا در ترویج توسعه اقتصاد دیجیتال و غیر‌ دیجیتال از طریق کمک به بانک مرکزی چین و دولت‌های محلی، در راه‌اندازی طرح اولیه یوان دیجیتال در سوژو، مشارکت کند.

مترجم : کارشناس حوزه فناوری محمد مهدی مستوفی

منبع:https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-12-05/jd-com-becomes-china-s-first-online-mall-to-test-digital-yuan?srnd=premium-europe