محققان آمریکایی گزارش دادند که عوارض جانبی پرتودرمانی در بیماران سرطانی پستان اغلب توسط پزشکان فراموش می شود.

به گزارش نووانا، دکتر رشما جگسی، نویسنده مطالعه، معاون رئیس بخش انکولوژی پرتوی در دانشگاه میشیگان گفت. “تشخیص عوارض جانبی برای پزشکان برای ارائه مراقبت های حمایتی برای کمک به بیماران در مدیریت علائم ضروری است.”

وی خاطرنشان کرد: پزشکان بعضی اوقات شدت علائم بیماران را اشتباه محاسبه می کنند، که می تواند منجر به کاهش کیفیت زندگی شود. “در مطالعه ما، ما دریافتیم که پزشکان احتمالاً شدت علائم را در مواردی که بیماران دارای ویژگی های خاصی هستند، اشتباه حساب می کنند، از جمله بیمارانی که جوان ترند و بیمارانی که سیاه پوست هستند.

جگسی اضافه کرد”این احتمال وجود دارد که در میان متخصصان پزشکی تصور غلطی در مورد تحمل درد بیماران بر اساس سن و نژاد وجود داشته باشد.”

در این مطالعه، تیم وی بیش از 9800 بیمار مبتلا به سرطان پستان را که تحت تابش پرتودرمانی پس از لامپکتومی در 29 عمل در سراسر میشیگان تحت درمان قرار گرفتند، بررسی کرد.

معمولاً عوارض جانبی درمان مانند درد، خارش پوست، تورم و خستگی شناخته نمی شوند. بر اساس مطالعه ای که روز چهارشنبه در سمپوزیوم سرطان پستان در سن آنتونیو ارائه شد، احتمال این اتفاق در میان بیماران سیاه پوست و بیماران جوان بسیار بیشتر بود. چنین تحقیقی مقدماتی تلقی می شود تا زمانی که در یک ژورنال نظیر یافته منتشر شود.

از بیش از 5500 بیمار که حداقل یک عارضه جانبی قابل توجه را در طول پرتودرمانی گزارش کرده اند، بیش از 53٪ حداقل یکی از چهار عارضه جانبی را تشخیص داده اند.

در مقایسه با بیماران 60 69 ساله، تحت تشخیص عوارض جانبی 35٪ بیشتر در بیماران زیر 50 سال و 21٪ بیشتر در بیماران 50 59 ساله بود.
در مقایسه با بیماران سفید پوست، تحت تشخیص عوارض جانبی در بین بیماران سیاه پوست 92٪ و در بیماران نژادی غیر از سیاه پوستان یا آسیایی 82٪ بیشتر بود.

جگسی در یک خبرنامه سمپوزیوم گفت: “مطالعه ما برخی از الگوهای مربوط را شناسایی می کند که باید در تحقیقات آینده ارزیابی شوند، همراه با فرصت های مداخله برای بهبود کیفیت و برابری مراقبت از سرطان.”

مترجم: عطیه سلمان ماهینی

منبع : San Antonio Breast Cancer Symposium, news release, Dec. 9, 2020
www.medicinenet.com