یکی از بزرگترین ارزهای دیجیتال جهان، XRP در پی شکایت صورت گرفته از جانب کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، اگر در طبقه‌بندی ااوراق بهادار قرار بگیرد، ممکن است با محدودیت‌های سنگینی روبرو شود.

به گزارش نووانا به نقل از سایت Financemonthly، شرکت فناوری‌های تجاری Ripple، مبدع ارز دیجیتال XRP، هفته گذشته اعلام کرد انتظار می‌رود این شرکت توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، به خاطر تخطی از قانون عرضه اوراق بهادار و فروش اوراق بهادار به‌ثبت نرسیده، حین فروش XRP به سرمایه‌گذاران، مورد شکایت قرار بگیرد.
به گفته آقای برد گارلینگهاوس مدیر اجرایی شرکت Ripple، کمیسیون بورس و اوراق بهادار قصد دارد تا از وی به همراه کریس لارسن بنیان‌گذار این شرکت، شکایت کند. وی این شکایت را «از پایه و اساس به لحاظ قانونی اشتباه» توصیف کرد.
وی همچنین اظهار داشت XRP یک ارز است و نباید به عنوان یک قرارداد سرمایه‌گذاری به‌ثبت برسد. همچنین وزارت دادگستری، اداره مبارزه با جرایم مالی و ناظرین گروه ۲۰ نیز XRP را در سال ۲۰۱۵ یک ارز مجازی تعریف کردند و تاکنون هیچ کشوری آن را به عنوان اوراق بهادار طبقه بندی نکرده.
در سال‌های اخیر کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا به طور شفاف، اتریم و بیتکوین را با توجه به ماهیت نامتمرکزشان، به عنوان ارز دیجیتال طبقه‌بندی کرده این درحالی است که XRP که متمرکز تر است و سومین ارز دیجیتال بزرگ جهان می‌باشد، همچنان طبقه بندی شففای ندارد.
اگر XRP در دسته اوراق بهادار قرار بگیرد، خرید و فروش آن نیز باید در چهارچوب مقررات جدیدی انجام شود که تاثیر بزرگی بر شرکت Ripple، که مالک ۵۵ میلیون از ۱۰۰ میلیون توکن XRP موجود می‌باشد، خواهد داشت. بخشی از درامد سه ماهه این شرکت از راه فروش دارایی‌های XRP می‌باشد.
Ripple توسط گروهی از شرکت‌های مالی بزرگ مانند موسسه مالی SBI Holding در ژاپن، بانک اسپانیایی Santander و همچنین طیف وسیعی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطر پذیر مانند Lightspeed، Anderssen Horwitz و Peter Thiel’s Founders Fund، مورد پشتیبانی است. ارزش خصوصی این شرکت آخرین بار معادل ۱۰میلیارد دلار برآورد شد همچنین ارزش بازار بالاتر از ۲۰ میلیارد دلار ارزیابی شده.
مدیر اجرایی شرکت SBI Holding، آقای یوشیتاکا کیتائو بیان داشت به همکاری این شرکت با Ripple، که به نظر می‌رسد قصد دارد در آسیا گسترش یابد، ادامه خواهد داد. آژانس خدمات مالی ژاپن(FSA) در حال حاضر به طور واضح اعلام کرده که XRP اوراق بهادار نیست. وی همچنین گفته من به اینکه Ripple در این کشمکش قانونی پیروز شود، خوشبین هستم.
در پی انتشار اخبار مربوط به شکایت از شرکت Ripple، ارز دیجیتال XRP در بازار معاملات به این اخبار واکنش منفی نشان داد و با ۱۷٪ کاهش قیمت به ارزشی حدود 46/0 دلار رسید.
مترجم : کارشناس حوزه فناوری محمد مهدی مستوفی
منبع : https://www.finance-monthly.com/2020/12/xrp-plummets-as-ripple-expects-sec-lawsuit/