رئیس پلیس فتا در خصوص سرقت اطلاعات کاربران و سوءاستفاده از آن توسط اپلیکیشن‌های مخرب و جاسوس‌افزار هشدار داد.

به گزارش نووانا، سرهنگ امین یادگارنژاد رئیس پلیس فتا استان کرمان گفت: سودجویان همواره با راه‌اندازی یک‌سری سایت‌، کانال، گروه و صفحه در شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات فریبنده و مخاطب ‌پسند، کاربران فضای مجازی را برای فعالیت در تارنماها که با هدف کلاهبرداری راه‌اندازی شده‌اند، ترغیب می‌کنند.

وی در خصوص فعالیت‌های مجرمانه کلاهبرداران سایبری گفت: این افراد با ایجاد اپلیکیشن‌های مخرب و جاسوس افزار و تحریک افراد به دانلود و نصب آن‌ها اهداف خود را عملی می‌کنند.

سرهنگ یادگارنژاد افزود: بعضا مشاهده شده که این اپلیکیشن فاقد کارایی لازم بوده و فقط به دنبال سرقت اطلاعات هویتی و بانکی کاربران و در نتیجه سوء‌استفاده از آن‌ها هستند.

وی بیان کرد: در برخی مواقع کلاهبرداران برای ضربه زدن به کاربران اقدام به ارسال لینک‌های حاوی اپلیکیشن‌های مخرب و بدافزار می‌کنند که پس از کلیک کردن کاربر بر روی آن لینک، سیستم وی آلوده به بدافزار و یا جاسوس‌افزار می‌شود.

این مقام مسئول گفت: اپلیکیشن‌های مخرب و بدافزار پس از نصب می‌توانند بدون اطلاع کاربر به تمامی امکانات تلفن همراه وی از جمله عکس‌ها و فیلم‌ها، دوربین، میکروفن وغیره دسترسی پیدا کنند.

سرهنگ یادگارنژاد در توصیه به کاربران گفت: اپلیکیشن‌هایی که در سایت‌های نامعتبر قرار دارند و یا با ظاهر فریبنده در بستر فضای مجازی انتشار یافته‌اند امکان آلوده بودن آنها به انواع بدافزار بسیار زیاد است.

وی به دانلود و نصب اپلیکیشن از آپ استورهای معتبر مثل گوگل‌پلی اشاره کرد و گفت: در زمان نصب اپلیکیشن‌ها به مجوزی که به نرم‌افزارها در خصوص دسترسی به اطلاعات تلفن همراه می‌دهید دقت کنید و همیشه از نرم‌افزارهای امنیتی مناسب مثل انواع آنتی‌ویروس‌ها و یا نرم‌افزارهای امنیتی به‌روز شده استفاده کنید.

رئیس پلیس فتا استان کرمان خاطر نشان کرد: در زمان استفاده از اینترنت‌ وای‌فای اماکن عمومی، که از امنیت بالایی برخوردار نیست، از دانلود و نصب اپلیکیشن و برنامه‌های پرکاربرد خودداری کنید.